Deniz Özgökbel

Karagöz ve Kukla Sanatçısı

Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Karakterler

Karagöz: Doğal ve yapmacıktan uzak; kimseye boyun eğmeyen; özgür, zeki, hazırcevap ve şanslı olan Karagöz, oyunun başkahramanıdır. Diğer halk masallarının kahramanlarında da bulunan bu özellikler Karagöz oyununun sevilmesinin ana nedenini oluşturmaktadır.
Hacivat: Diğer kahraman Hacivat ise, yapmacık bir nezaketle konuşur ve her şeyi ben bilirim havasındadır. Kendisi de tam bir eğitim almamasına karşın Karagöz'ü cehaleti nedeniyle küçümser.  Sürekli bir işi olmasa da arada sırada bulduğu geçici işleri Karagöz'e yaptırmaya çalışır. Karagöz'ü sürekli eleştirmesine rağmen ondan da vazgeçemez. Gösteriyi başlatan hep Hacivat olur.
Mahalli Karakterler: İstanbul'da yaşayan karakterledir. Kadınlara zenne, genç erkeklere çelebi denir.
    Tiryaki, yaşlıdır ve uyumak için ilaç kullanır,
    Külhanbeyi Yada Matiz, içkici ve kavgacı mahalle kabadayıları,
    Beberuhi, yaşı ilerlese de zekası gelişmemiş, kambur ve cüce,
    Hımhım, burnundan konuşan,
    Bacı, siyahi yardımcı,
    Arap Köle, ev işlerine yardım eden karakterdir.
İstanbul dışından Gelen Osmanlı Karakterler: Anadolu'nun değişik bölgelerinden değişik lehçlerle konuşanlar ile Balkanlar ve Trakya'dan gelen karakterlerdir. Trakyalı Hüsmen, Arnavut Bayram Ağa, Antepli Memo, İzmirli Efe, Bolulu Memiş bu gruptandır.
Osmanlı Dışından Gelen Karakterler: Osmanlı imparatorluğu dışından İstanbul'a daha çok ticaret için gelen karakterlerdir. Ak Arap, Arap, Medineli Dilenci Arap gibi.
Gerçeküstü Karakterler: Sihir, büyü ile değişen karakterler olduğu gibi cadılar, cinler, ejderhalar da görülmektedir.
Hayvanlar: Karagöz oyunlarında deve, at, eşeki köpek, kedi gibi hayvanlar da görülür. 

Projelerimiz

Okullarda Karagöz

Okullarda Karagöz Gösterileri hakkında Milli Eğitim Bakanlığının yayınladığı UNESCO Türkiye Milli Komisyonunun tavsiye ve izin yazıları..

   

Kukla

 


Telif Hakkı © 2013. Gölge Gösteri Sanatları. Tüm Hakları Saklıdır.