Deniz Özgökbel

Karagöz ve Kukla Sanatçısı

Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Etkinlikler

 

2.si düzenlenen Ulluslararası Türk Dünyası Kültür Kongresi Sosyal Programı içinde 21.04.2010 akşamı Karagöz Sanatçısı Hayali Orhan KURT ve İstanbul UNIMA Kurucu Başkanı İlizyonist Erdinç DEMİRAY ile birlikte "Geleneksel Kukla Gösterileri" sanatçı Deniz ÖZGÖKBEL tarafından sahnelendi..

Program İçeriği ve ayrıntısı için tıklayınız...

İzmir Gaziemir  Belediyesi Geleneksel Ramazan Eğlenceleri

Ramazan ayı süresince Gaziemir - SARNIÇ'da düzenlenen Etkinliklerde buluşmak ümidiyle;

Gaziemir'de Karagöz'ü Perdede İzliyor...

 
  • 28 Ağustos 2010 - 21.30

 

  • 29 Ağustos 2010 - 21.30

 

  • 31 Ağustos 2010 - 21.30

 

  • 01 Eylül 2010 - 21.30

 

  • 02 Eylül 2010 - 21.30
 

 

İzmir Balçova Belediyesi Geleneksel Ramazan Eğlenceleri

Ramazan ayı süresince Türk Sanat Müziği Korosu ve ardından  Hayali Deniz Özgökbel tarafından sahnelenen"Geleneksel Karagöz Gölge Oyunu" ve "Geleneksel Kukla" gösterileri izleyenlerle buluşacak. Etkinlikler saat 21.0'de başlayacak.

"KARAGÖZ PERDEDE İZLENİR" 

 

• 13.08.2010 - TAŞPARK

 

• 16.08.2010 - SEVGİ YOLU

 

• 25.08.2010 - YÜZBAŞI ŞERAFETTİN PARKI

 

• 30.08.2010 - ÇARŞI PAZAR

 

• O3.09.2010 - CUMHURİYET ALANI

Register to read more...

< !--[if gte mso 9]> Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 < ![endif]-->< !--[if gte mso 9]> < ![endif]--> < !-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} h3 {mso-margin-top-alt:auto; margin-right:0cm; mso-margin-bottom-alt:auto; margin-left:0cm; mso-pagination:widow-orphan; mso-outline-level:3; font-size:13.5pt; font-family:"Times New Roman"; font-weight:bold;} p {mso-margin-top-alt:auto; margin-right:0cm; mso-margin-bottom-alt:auto; margin-left:0cm; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --> < !--[if gte mso 10]> < ![endif]-->

Konak'ta Ramazan Bir Başka Yaşanacak

 

Unutulmaya yüz tutan Ramazan Eğlenceleri Konak''ta tekrar canlanıyor. Kukla gösterilerinden, gölge oyununa ve kanto gösterilerine kadar dopdolu geçecek eğlenceler Ramazan ayı boyunca Konaklılarla buluşacak.

Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte camilerde tadilat çalışmalarını tamamladıklarını hatırlatan Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, tadilatların ardından cami avlularını yeşillendirdiklerini, çiçeklerlerle donattıklarını dile getirdi. Eski Ramazan eğlencelerini Konak halkına tekrar yaşatacaklarını belirten Başkan Tartan, sözlerine şöyle devam etti:"Tüm Müslüman alemi için çok önemli olan bir ayda, ibadetlerini yerine getiren vatandaşlarımıza eğlenceler de hazırladık. Eski Ramazan aylarında olduğu gibi Hacivat ve Karagöz gölge oyunları çocukların ilgi odağı olacak. Hacivat ve Karagöz gösterilerini Hayali Deniz Özgökbel gerçekleştirecek. Kanto gösterileri ve şarkılarıyla Nurhan Damcıoğlu, vatandaşlarla bir araya gelecek. Kukla Fiko gösterileri çocukları eğlendirecek. Ramazan boyunca çeşitli semtlerde ücretsiz olarak gerçekleşecek eğlencelere vatandaşlarımız katılabilirler" dedi.

Ramazan ayı boyunca, konserler, kanto gösterileri, gölge oyunu ve Kukla Fiko gösterileri ücretsiz olarak çeşitli semtlerde vatandaşlarla buluşacak.

Bir aylık program takvimi için devamını okuyunuz.

 

Register to read more...

KİPA KARAGÖZ TİYATROSU

RAMAZAN AYI SÜRESİNCE

HER CUMA SAAT 13.30 da 

YER : Çiğli Kipa Çocuk Tiyatrosu salonu

Alt ve üst yaş sınırı olmayan oyunumuza çocuklar ve ebeveynleri davetlidir.

Ayrıntılı bilgi ve rezervasyon için 0.232.398 72 67

Register to read more...

Somut Olmayan Kültürel Miras: Karagöz Öğreniyorum 

Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü'nün Türk Kültür ve Sanat Derneği işbirliğinde T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü'nün katkıları ile düzenlenen "Somut Olmayan Kültürel Miras: Karagöz Öğreniyorum Projesi" eğitim alan öğrencilerin gösterisiyle sona erdi.

23 hafta süren eğitimleri 15 Mayıs 2010 tarihinde sona eren proje 2 Haziran 2010 tarihinde geniş katılımlı ve içerikli bir kapanış etkinliği ile sona erdi.

Bir yıl boyunca öğrencilerimiz karagöz sanatçısı Deniz Özgökbel'den tasvir yapımıı, yeni tasvir tasarımı, karagöz kültürü, def - nevregan yapım ve çalımı, yeni oyun yazımı ve oynatımı konularında eğitim aldılar.

Ayrıca Hayali Orhan Kurt, Hayali Alpay Ekler ve Hayali Şinasi Çelikkol'da öğrencilerimize düzenlenen gösteri, seminer ve söyleşiler ile tecrübelerini aktardılar.

Kapanış etkinliğinde öğrencilerin bir yıl süresince derslerde ürettikleri tasvirler sergilendi. İkinci bölümde ise öğrencilerin yazdığı ve oynattıkları 15 yeni karagöz oyununu sahnelenerek seyircilerin beğenisine sunuldu.

İzmir Konak Belediyesi Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi

 

İzmir'in içinde Karagöz Köşesi olan ilk ve tek müzesi...

 

17 Ocak 2010 'da açılan Oyun ve Oyuncak Müzesi içinde ayrılan Karagöz Bölümünde Karagöz Tasvirleri, Yapım ve Oynatım araçları ile sabit bir Karagöz Sahnesi sergilenmektedir.

Karagöz Bölümü ve Karagöz Perdesi Unima Bursa üyesi Deniz Özgökbel  tarafından tasarımı gerçekleşen müzede Unima Bursa Başkanı Şinasi Çelikkol 'un desteği ile Hayali Orhan KURT, Hayali Metin ÖZLEN ve Bursalı tasvir sanatçısı İ. Hakkı ÖZÖMEK'e ait 22 parça tasvir sergilenmektedir.

Bu tasvirlerin yanısıra Deniz Özgökbel yapımı ve tasarımı bir adet  "dans edebilen İzmir Efesi tasviri" yer almaktadır.

Ayrıca Karagöz tasviri yapımında kullanılan el yapımı nevregan bıçakları, doğal kökboyaları ve farklı yapım aşamaları gösterilen deri tasvir örnekleri, zımpara,  tasvir kalıpları, def - nareke ve sopalar gibi oynatım araçları da  bulunmaktadır.

Müzedeki ilk karagöz gösterisi 24 Ocak 2010'da sahnelenmiş ve çocuk, genç, yetişkin 70 kişilik bir seyirci kitlesine ulaşmıştır. Her ay düzenli gösteriler ve atölye çalışmaları Unima Bursa üyesi Deniz Özgökbel  nezaretinde gerçekleşmeye devam etmektedir.

 

 

Tüm İzmirlileri Geleneksel Türk Tiyatrosunun yapı taşı Karagöz ile tanışmaya bekliyoruz.

 

    

İzmir'de bir "Karagöz Kültürü" oluşturma yolunda atılan ilk somut adım olan projeye desteklerinden dolayı Konak Belediyesi'ne ve Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan 'a teşekkür ederiz.

 Müze ile ilgili daha fazla fotoğrafa ulaşmak için tıklayınız...


Yarıyıl Tatilinde Buca Belediyesi'ndeyiz... 27 Ocak 2010 Çarşamba

 

Öğrencilerin yarı yıl tatiline girdiği bu günlerde Buca Belediyesi onları unutmadı. Belediye, karne hediyesi olarak Bucalı minikleri Kukla ve Karagöz Gösterisi'yle buluşturdu.

Register to read more...

Çakabey II. Türkçe Günleri Etkinlikleri Yapıldı

77. dil bayramı sebebiyle Özel Çakabey Okulları tarafından düzenlenen Türkçe Günleri Etkinlikleri bu yıl ikinci kez yapıldı.  Türkçe – Edebiyat Bölümü hazırladığı sohbetler, yarışmalar ve işlikler ile iki gün boyunca Türkçe’yi yaşattı.

17 Kasım Salı günü devam eden etkinliğin sabahki kısmında Gölge Gösteri Sanatları, Deniz Özgökbel ,öğrencilere "Karagöz Türkçe Konuşuyor?"  isimli gölge oyunu gösterisini sundu.

Gölge Gösteri Sanatları Karagöz ve Kukla Evi, Ana dilimizin doğru ve güzel konuşulması ve öğrenilmesi için düzenlenen etkinliklerde yer almayı görev kabul etmeye devam edecektir.

 

13 Kasım 2009 cuma günü DEÜ Buca Eğitim Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleşen etkinliğe yaklaşık 450 öğrenci KATILMIŞTIR..

Etkinik süresince;

Geleneksel Türk Gölge Oyunu, KARAGÖZ hakkında bilgi verilmiş, karagöz oyunlarındaki ana tipler tanıtılmış, oyun yapısı tanıtılmıştır.

Söyleşi Bölümünde izleyenler ile soru cevap şeklinde karagöz sanatının incelikleri ve bu sanatın devam ettirilmesinde karşılaşılan güçlükler ile eğitimde karagözün kullanımı tartışılmıştır.

Daha sonra Deniz Özgökbel'in yazdığı "KARAGÖZ TÜRKÇE KONUŞUYOR" isimli oyun oynanmıştır.

Gösteri sonrası izleyenler karagöz tasvirlerini incelemiş tasvir yapımı hakkında temel bilgileri edinmişlerdir.

   Gölge Gösteri Sanatları da Türkçe Günlerinde...

8.TÜRKÇE GÜNLERİ BAŞLIYOR...

 

İzmir'de Konak Belediyesi ile Dil Derneği'nin ortaklaşa düzenlediği 8. Türkçe Günleri, 26 Eylül'de başlıyor. 77. Dil Bayramı'yla birlikte kutlanacak günlerin ana izlek"Dil Bilinci", savsözü"Okudum Türkçe, Yaşadım Türkçe" olarak belirlendi.

Register to read more...

KONAK BELEDİYESİ RAMAZAN VE FUAR ETKİNLİKLERİ

İzmir Enternasyonel Fuarı MONTRÖ kapısı girişinde Konak belediyesi tarafından organize edilen programlarda fuar süresince dönüşümlü olarak her akşam  kukla ve karagöz gösterilerine davetlisiniz...

 

Register to read more...

Ege Eğitim'de Hacivat ile Karagöz Canlanıyor 

ATÖLYE ÇALIŞMALARI

6 - 8 - 9 Nisan 2009

2 Nisan 2009 günü gerçekleşen seminerin ardından katılımcılar ile 3 günlük bir atölye çalışması yapıldı.

 

Register to read more...

Ege Eğitim'de Hacivat ile Karagöz Canlanıyor

SEMİNER - SÖYLEŞİ - KISA GÖSTERİ

2 Nisan 2009

 

 
 
Ege Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği üçüncü sınıf öğrencileri "Amber Ezgi AYDIN, Begüm POLAT, Duygu DÖĞEN, Ebru GÜNDÜZ, Elise ÜLDES, Pınar ELMAZ ve Saliha GÜL" ün hazırladıkları proje çerçevesinde düzenlenen
Seminer , Söyleşi, Kısa Gösteriler ve Atölye Çalışmaları  2 Nisan 2009 tarihinde geniş bir öğrenci ve öğretim görevlisi eşliğinde Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleşti.

Register to read more...

Gölge Gösteri Sanatları Alsancak Şenliği'nde...

 

29 Mayıs 2009 Cuma Saat:20.00

Konak Belediyesi Kültür Müdürlüğü Önü - Alsancak
(Kıbrıs Şehitleri Caddesi Erbil Süel Mağazası Önü)

 

Konak Belediyesi tarafından düzenlenen 8.ALSANCAK ŞENLİĞİ kapsamında gerçekleşen

Halka açık "Geleneksel Karagöz Gölge Oyunu" ve "İpli Kukla" gösterimiz büyük ilgi gördü...


 


Yeni Dönem "Karagöz Öğreniyorum" eğitim projemiz başlıyor.

Bundan sonra gerçekleşecek benzer projelere emsal teşkil edecek olan çalışmamız Gölge Gösteri Sanatları, Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü, Kültür Bakanlığı, UNESCO, İzmir  İl Milli Eğitim Müdürlüğü, katılım - destek - eğitim ve koordinasyonu ile başladı.

 

SON DAKİKA:

14 Kasım 2009 'da başllayan projemize göstermiş olduğunuz yoğun ilgiden dolayı teşekkür ederiz...

Projeye yeni öğrenci kaydı yapılmamakla birlikte  gözlemci olarak katılmak isteyenler Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü'ne  gelebilirler. Eğitimlerimiz her cumartesi saat 10.00 - 13.00 arası devam etmektedir.

 

BASINDA "KARAGÖZ ÖĞRENİYORUM"

Register to read more...

Projelerimiz

Okullarda Karagöz

Okullarda Karagöz Gösterileri hakkında Milli Eğitim Bakanlığının yayınladığı UNESCO Türkiye Milli Komisyonunun tavsiye ve izin yazıları..

   

Kukla

 


Telif Hakkı © 2013. Gölge Gösteri Sanatları. Tüm Hakları Saklıdır.